Kurátorčiny: Omar Mirza ✕ Michal Stolárik

kuratorčiny - diskusia s kuratormi
Diskusno-prezentačný formát v koncepcii Michala Stolárika približuje profesionálnu činnosť domácich kurátorov/kurátoriek pracujúcich v štátnych inštitúciách, súkromných galériách, doma i v zahraničí, vo veľkých mestách či v regiónoch, freelancerov, freelancerky či ostatných, ktorí bez odborného backgroundu suplujú tieto aktivity.
Hosťom druhého vydania bol kurátor a kritik Omar Mirza.

Formou prezentácie predstavil svoje minulé aj najnovšie kurátorské projekty, priblíži ich koncepcie a procesy vzniku, ako aj vlastné názory a uvažovanie o výstavnej činnosti. 

Ako vníma svoju pozíciu vo svete umenia a na scéne? Prečo sa rozhodol pre túto, častokrát zatracovanú profesiu? Ako pristupuje k tvorbe výstavy? Čo bolo skôr — dielo alebo téma výstavy? 

Primárnym zámerom projektu Kurátorčiny je upriamiť pozornosť na proces, ktorý predchádza pomyselnému vyvrcholeniu vo forme kurátorského predslovu na vernisážach. Curating is not that/dead!20. november 2018, 18:30 hod. 
DOT. Contemporary Art Gallery
Vstup voľný

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou fondu na podporu umenia
45419345_881788381945254_9067565780295483392_o

Omar Mirza (*1981) 

Vyštudoval dejiny umenia na Viedenskej univerzite. Od roku 2006 pracuje ako kurátor v Nitrianskej galérii, kde doteraz pripravil viac než štyridsať samostatných a kolektívnych výstav súčasných umelcov zo Slovenska a zo sveta, zaoberajúcich sa najmä novým pohľadom na všedné témy (jedlo, šport, vesmír a pod.). Má za sebou viacero kurátorských aktivít doma i v zahraničí a venuje sa výtvarnej kritike. Pôsobil v rôznych médiách ako tvorca a moderátor relácií o umení (Hore bez na tv.sme.sk, Omar a Božena na vju.sk), pracuje ako externý moderátor na Rádiu Devín (relácie Fokus na vizuálne… a Večer na tému). Vo voľnom čase hrá na bicie v punkovej kapele Kotúče DM. 

(Foto: Viktor Szemzö)