Events

14. 4. 2022 Ivana Šateková / SVIATOČNÉ PREDSTIERANIE

Srdečne pozývame na otvorenie samostatnej výstavy etablovanej autorky Ivany Šatekovej. Výstava pre DOT. Contemporary vznikla v koncepcii kurátora: Omara Mirzu.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrok 14. 4. 2022 o 18:00 v priestoroch Jurkovičovej teplárne, Bottova 1 – Sky Park, Bratislava.
——
“Pred dvoma rokmi, keď mala Ivana Šáteková v Galérii DOT výstavu s názvom Milý koniec sveta, nikto nemohol tušiť, že ten koniec bude zakrátko oveľa bližšie, než by sme si želali. Klimatická kríza, pandémia, vojna… Čo bude ďalšie? To síce nevieme, no určité javy ostávajú v akejkoľvek dobe stabilnou súčasťou nášho každodenného folklóru – xenofóbia, rasizmus, homofóbia, šovinizmus, sexizmus, mizogýnia. A práve posledným dvom menovaným „tradičným hodnotám“ sa autorka venuje detailnejšie v nových dielach – vyšívaných obrusoch, ktoré predstaví na výstave Sviatočné predstieranie. Tento rok vás na Veľkú noc namiesto šuhajov s korbáčmi poriadne vizuálne vyobšíva Ivana Šáteková s jej nekompromisne pichľavou ihlou.”
Omar Mirza
——

Ivana Šáteková (*1984)

je absolventka VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 jej bola udelená Cena Nadácie Tatra banky. Vo svojej tvorbe používa maľbu a kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete, no pracuje aj s inými médiami (výšivka, objekt, interaktívna inštalácia). Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským témam. Rada prepája históriu, folklór a ľudové tradície so súčasným svetom, na základe čoho komentuje hlboko zakorenené paradoxy a absurdity v slovenskej spoločnosti. Je členkou kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina.