Events

22.12. V OBRAZE / Roman Minaev: NFT – umenie v digitálnom priestore

Srdečne pozývame na ďalšiu prednášku z cyklu „V OBRAZE”, ktorý Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia. Podujatie sa uskutočni prostredníctvom live streamu cez náš facebookový účet a instagramový účet.

Vstup voľný

22.12.2022 o 18:00 hod

Moderuje: Jana Babušiaková
Umenie je živý proces v reálnom čase – nestojí na mieste, ale drží krok s technologickými inováciami. Každý nový umelecký nástroj so sebou prináša svoju vlastnú estetiku a filozofiu. Takýmto príkladom je dnes NFT, v rámci ktorého umelecké diela naberajú digitálnu podobu a dostávajú sa v tejto forme i na umelecký trh.
Roman Minaev, narodený v Petrohrade v roku 1970, vyštudoval na berlínskej univerzite umenia. Je jedným z tých umelcov, ktorí stáli v deväťdesiatych rokoch pri vzniku umenia nových médií na internete. V práci s digitálnym umením rozvinul možnosti algoritmickej umeleckej tvorby, od vizuálnych obrazov až po tvorbu algoritmických naratívov. Učil na Rodčenkovej Moskovskej škole fotografie a multimédií. V roku 2011 bol spolu-kurátorom prvého festivalu protestného umenia v Moskve “Media Impact”. V roku 2019 inicioval nezávislú samozvanú komisiu pre ruský pavilón na bienále v Benátkach. Autor textov o súčasnom umení. Žije a pracuje v Berlíne.