Events

22. 6. V obraze / Diana Majdáková: Umenie v klimatickej kríze

Srdečne pozývame na ďalšiu prednášku z cyklu „V obraze”, ktorý Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia.
Podujatie sa uskutoční naživo v priestoroch galérie a zároveň aj z pohodlia Vášho domova prostredníctvom live streamu cez náš facebookový účet a instagramový účet.
Vstup voľný

22. 6. 2021 – Umenie v klimatickej kríze / Diana Majdáková

Ako súvisí ekológia a umenie? Ako sa môže umenie zapájať do boja proti klimatickým zmenám? Má význam počas klimatickej krízy ešte vôbec venovať čas tvorivým činnostiam? Existuje ekologické umenie? Ako by malo vyzerať “zelené” kultúrne centrum? Tieto (a iné) otázky viedli kurátorku Dianu Klepoch Majdákovú k založeniu festivalu NASUTI, ako aj k práve prebiehajúcemu výskumu o ekologickom umení a kultúre na Slovensku. Na svojej prezentácii porozpráva o troch ročníkoch festivalu NASUTI v Novej Cvernovke ale aj o iných projektoch spájajúcich ekológiu a umenie na Slovensku.

Diana Klepoch Majdáková (1983) je kultúrna manažérka, kurátorka a kritička súčasného umenia. Pôsobí v kultúrnom a neziskovom sektore ako iniciátorka a koordinátorka umeleckých, vzdelávacích a iných aktivít. Je kurátorkou a riaditeľkou festivalu umenia a udržateľnosti NASUTI (od roku 2018). Aktívne sa podieľala na kultúrnom programe kreatívneho centra Nová Cvernovka (2017 – 2020), kde koordinovala rezidenčný program a odborne konzultovala aktivity vizuálneho umenia. Lektorsky a programovo sa podieľala na vzdelávacom programe Art Academy (od roku 2011) a viacerých iných vzdelávacích projektoch o umení. Spoluzaložila a kurátorsky viedla projekt umenia vo verejnom priestore Neviditeľná Štiavnica (2012 – 2017). V roku 2016 pôsobila ako programová riaditeľka Tabačka gallery v Košiciach, spolupracuje so súkromnou galériou Dub gallery v Pelhřimove (od 2014), bola kurátorkou súkromnej galérie Schemnitz v Banskej Štiavnici (2013 – 2015), dlhodobo spolupracovala s galériou súčasného umenia SPACE ako grantová a projektová manažérka (2006 – 2012). Venuje sa publikačnej činnosti (Päťdesiat súčasných umelcov na Slovensku, 2014, Beautiful People, 2015, KNUT, 2017, OFF LIMITS, 2018 a.i.) a vlastným kurátorským projektom. Je autorkou textov, prednášok, recenzií, katalógov, článkov o umení a kultúre, publikovala vo viacerých médiách (Flash Art CZ&SK, Profil, Glosolália, SME, Denník N). Žije v Bratislave.