Events

30. 4. Umenie chutí / Martin Lukáč

Vychutnajte si príjemný večer so skvelým jedlom a jedinečným umením. Zažite exkluzívnu večeru v národnej kultúrnej pamiatke v Jurkovičovej teplárni 30.5.2024 o 19.00

Pozývame vás na ďalšie vydanie UMENIE CHUTÍ v spolupráci s DOT. Contemporary a reštauráciou Werk

Rozhodli sme sa pre spojenie jedla a umenia, aby sme vytvorili originálny koncept, ktorý obohatí nielen vaše vizuálne vnímanie, ale aj chuťové. Čaká vás zážitkový večer, na ktorom sa spája kvalitné jedlo z reštaurácie Werk s neformálnou prezentáciou etablovaného maliara Martina Lukáča

Príďte si vychutnať viacchodovú večeru v spojení s diskusiou, pri ktorej sa dozviete všetko, čo sa skrýva za tvorbou diel súčasného umenia a zároveň si oddýchnete pri pohľade na najnovšie doposiaľ neprezentované diela autora Martina Lukáča. Večerom vás bude sprevádzať moderátorka Becca. A to všetko v Jurkovičovej teplárni – na mieste s jedinečným charakterom funkcionalizmu od Dušana Jurkoviča.

Martin Lukáč je slovenský umelec žijúci a pracujúci v Prahe. V roku 2013 ukončil štúdium na Technickej univerzite v Košiciach s bakalárskym titulom v odbore výtvarné umenie a v roku 2016 získal magisterský titul v odbore maľba na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. Bol hosťujúcim študentom na Vysokej škole výtvarných umení v Prahe. V roku 2014 a na Akadémii výtvarných umení v Lipskú v roku 2015. Jeho diela boli vystavené na samostatných a skupinových výstavách po celej Európe a Severnej Amerike a sú súčasťou mnohých súkromných a verejných zbierok. V roku 2018 bol v Bruseli a v roku 2019 v Los Angeles na umeleckom rezidenčnom programe.

Lukáčova tvorba je vyjadrením uvoľneného, intuitívneho tvorivého procesu. Jeho obrazy pripomínajú tvorbu majstrov abstraktného expresionizmu, ale majú aj slobodu graffiti umelcov a prvky popkultúry. Maľba je pre neho spôsob bytia, proces tvorby, jej podstata, zmyselné zachytenie okamihu v jeho maľbách, ktoré hýria motívmi a farbami. Jeho obrazy ožívajú ako zvláštne postavičky zo sveta komiksov. Amorfné formy, maľované v žiarivých, živých farbách, vyrastajú z pozadia plného voľne plynúcich čiar, ako automatické interpunkčné znamienka.
Lukáč často uvažuje v sériách, pričom niekoľkokrát používa rovnaký motív, ktorý potom v rôznych variáciách systematicky opakuje na svojich plátnach, až kým ich nevyčerpá. Opakovanie a redukcia foriem nielen formálne definujú Lukáčovu tvorbu, ale sú aj základom jeho praxe. Vybrané motívy sú nielen námetom jeho obrazov, ale ich opakovaním ich aj presahuje až v konečnom dôsledku pôsobia ako médium maľby.