Events

27. 6. V OBRAZE / Zuzana Novotová Godálová – Kam vedú cesty z Nástupišťa 1-12

Srdečne pozývame na ďalšiu prednášku z cyklu „V OBRAZE”, ktorý Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia. Podujatie sa uskutoční naživo v priestoroch galérie a zároveň aj z pohodlia Vášho domova prostredníctvom live streamu cez náš facebookový účet a instagramový účet.

Vstup voľný

27. 6. 2023 o 18:00 – Zuzana Novotová Godálová

Moderuje: Jana Babušiaková

Aj z malého mesta sa dá odštartovať k aktuálnym témam a výzvam súčasného umenia – skrze spolupráce so zahraničím, ale aj prepojením s domácimi lokalitami. Nástupište sa dlhodobo a kontinuálne už dvanástu sezónu snaží o recykláciu donedávna zanedbaného verejného podchodu pod Autobusovou a železničnou stanicou v centre Topoľčian „nabúravaním sa“ do každodenných funkcií podchodu súčasným umením a to rôznymi médiami, formami a presahmi súčasných spoločenských, sociálnych tém, vedy, filozofie, ekológie, udržateľnosti či enviroartu.
Priestor pracuje formou site-specific inštalácii a vytváraním dočasných, improvizovaných ateliérov pre tvoriacich rezidenčných umelcov a venuje sa aj projektom za hranicami okresu, či krajiny (autorský interdisciplinárny projektov Suvenír, Hortus Pomodorum či projekt cezhraničných spoluprác Pravidelná linka).
V rokoch 2013 – 2020 v rámci projektu predstavil v zahraničí 38 slovenských umelcov a svoje diela prezentovali publiku v 12 mestách v 9 krajinách v EU a USA (Viedeň, Berlín, Poznaň, Kodaň, Oslo, Sheffield, New York, San Francisco, Seattle, atď.)
Posledné dva pandemické roky vychádzal podcast E-tika v spolupráci s Kempelenovým inštitútom digitálnych technológií KinIT pod vedením profesorky Márie Bielikovej, predsedníčky Slovenského centra pre výskum umelej inteligencie – Slovak.AI a členky expertnej skupiny pre AI pri Európskej komisii.
V roku 2012 sa projekty Nástupišťa 1-12 stali súčasťou expozície v pavilóne Česka a Slovenskej republiky na 13. medzinárodnom Bienále architektúry v Benátkach. V roku 2013 sa projekt Nástupište 1-12 stal jedným z piatich finalistov Ceny MOST Rady mládeže SR.
V roku 2015 získal projekt N1-12 špeciálnu cenu Nadácie Orange. V roku 2018 získala s výstavným projektom Cache ocenenie Biela Kocka udelené Radou galérií Slovenska. Občianske združenie je aktívnym členom celoslovenskej siete pre nezávislú kultúru Anténa. Tento rok je projekt Nástupište 1-12 súčasť Pražského Quadriennale v rámci programu PERFORMANCE SPACE EXHIBITION.
Nástupište 1-12 hľadá globálny dialóg medzi súčasným umením, vedou, technológiou a filozofiou. Jeho vznik, rozširovanie a intermediálne presahy pôsobenia v lokálnom priestore v malom meste v Topoľčanoch predstaví Zuzana Novotová Godálová.
——————————————————
Zuzana Novotová Godálová študovala súčasné výtvarné umenie v Anglicku na Sheffield Hallam University. Žila a tvorila dlhšiu dobu v Anglicku a v New Yorku. Tvorí konceptuálne inštalácie a interaktívne objekty. Fascinujú ju banálne objekty a situácie každodenného života zasadené do nepredvídaných okolností. Prikláňa sa k využitiu verejného priestoru ako média, či komunikačnej platformy.
Je zakladateľkou občianskeho združenia Nástupište 1-12 a riaditeľkou priestoru pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 (od roku 2011) a interdisciplinárneho priestoru pre súčasnosť Pažite (od 2021).