Events

30.11. V OBRAZE / Boris Kršňák: Príbeh zbierky Artandconcept, alebo umenie nie je iba pre bohatých

Príďte na ďalšiu prednášku z cyklu „V obraze”, ktorá Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia. Podujatie sa uskutoční naživo v priestoroch galérie a zároveň aj z pohodlia Vášho domova prostredníctvom live streamu cez náš facebookový účet a instagramový účet.
➖➖➖
Vstup voľný
➖➖➖
30. 11. 2022 o 18:00 – V OBRAZE / Boris Kršňák: Príbeh zbierky Artandconcept, alebo umenie nie je iba pre bohatých
Moderuje: Jana Babušiaková
➖➖➖
Srdečne Vás pozývame na prednáška o vzniku zbierky Artandconcept Gallery a prezentácia niektorých diel zo zbierky. Zberateľ Boris Kršňák o sebe hovorí, že spočiatku sa výtvarnému umeniu nevenoval, laický záujem sa premenil na vážny až v dospelom veku a aj jeho zbierka vznikla viac-menej náhodou. Až keď už vlastnil väčšie množstvo diel veľmi pestrého záberu od českej avantgardy až po súčasné umenie, vzhľadom na jeho možnosti prevažne grafiku a kresbu, povedal si, že by mal dať tej zbierke “tvár”. Vzhľadom na to, že najviac diel mal zo slovenského konceptuálneho umenia, rozhodol sa zamerať naň. To bolo pred necelými 15 rokmi. Odvtedy mal výstavu svojej zbierky v Alšovej juhočeskej galérii v Českých Budějoviciach a Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, vydal knihu “UME? NIE!, príbeh zbierky Artandconcept” a požičiava diela zo zbierky slovenským, českým i svetovým galériám.
Boris Kršňák, ročník 1960 pochádza z hereckej rodiny a jeho prvé zamestnanie bolo herec vo zvolenskom Divadle JGT. Po celý život sa pohyboval prevažne v kultúre a umení, po revolúcii v roku 1989, na ktorej sa aktívne zúčastnil, nastúpil do Slovenského rozhlasu, pre ktorý, s malou prestávkou, pracuje dodnes. Posledných 16 rokov ako zahraničný spravodajca v Prahe. Od roku 1990 organizuje výstavy, prevažne slovenského konceptuálneho umenia, v roku 2013 zorganizoval v Českom centre v New Yorku výstavu “Out of the Circle” Jiřího Kovandu, Vladimíra Havrillu, Andyho Warhola a Brucea Naumana. Výstavu si všimli aj americkí kurátori a Havrilla potom vystavoval či boli prezentované jeho filmy na viacerých miestach USA a Kanady. Je občasným kurátorom a diela zo svojej zbierky požičiava na výstavy doma i vo svete. Je ženatý a má tri deti.