Events

4.12. ONLINE Suvenir Contemporary Art and Craft

Srdečne pozývame na pokračovanie cyklu suvenir pre DOT. Gallery, pod autorským vedením sochárky Niny A. Šoškovej. Tentokrát na tému: Suvenir Turiec 2021 s Patrikom Illom a Milanom Novosedliakom z mladej dizajnovej značky SUGAAR&SUGAAR.
Prednáška sa uskutoční online formou tu na facebooku: v sobotu (4. 12. o 16:00).
————————
• PATRIK ILLO •
Predstavujeme vám skvelého rezidenta “suvenir Turiec 2021” ktorý pre contemporary suvenir vytváral moderný umelecký suvenír, inšpirovaný Turcom.
Patrik Illo! Je predstaviteľ súčasného vizuálneho umenia a rešpektovaný sklársky dizajnér. Pôsobí ako hlavný dizajnér a vizuálny umelec v spoločnosti Rona a.s. Venuje sa dizajnu skla, experimentálnemu dizajnu, tvorbe objektov a inštalácií. Od roku 2010 je vedúcim Ateliéru SKLO na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
“Pre “contemporary suvenir” som navrhol vázy brúsené luxusným ručným brusom. Aby toho brusu nebolo príliš, navrhol som ho na každú z váz len 1 meter. 1 meter luxusu, nič viac – nič menej, tak akurát – tak málo. MALLO… lebo MALLO stačí. A aby sa vázy dobre brúsili a boli dostatočne „málo“, volil som tvar jednoduchého bezfarebného valca. Samozrejme s otvorom len z jednej strany, lebo musí byť funkčná… lebo funkčnosť je dôležitejšia, ako byť dostatočne MALLO… nefunkčné MALLO by bolo až príliš málo… a s tým už ani Slováci nič nenarobia.”
• MILAN NOVOSEDLIAK•
Predstavujeme vám ďalšieho skvelého rezidenta “suvenir Turiec 2021” ktorý pre contemporary suvenir vytváral moderný umelecký suvenír, inšpirovaný Turcom.
Podobne ako Patrik Illo, aj tento dizajnér povyšuje sklo na nádherné umelecké predmety. Milan Novosedliak, zakladateľ značky SUGAAR & SUGAAR. Spojením tradičného sklárskeho remesla s nadčasovým dizajnom vytvára pestré kolekcie autorských produkov s výrazným tvarom a farbou.
“Môj suvenír pre contemporary suvenir je inšpirovaný strojárskou výrobou v meste Martin, ktorá mu dlhú dobu dominovala a formovala ho. Tento sentiment tu stále pretrváva a pri prezentácii mesta ako kultúrneho centra je často opomínaný. Preto si myslím, že si zaslúži, aby sa mu venovala pozornosť.“