Events

ARTTALK s Michaelou Kučovou a jej hostkou Zuzanou Janečkovou o angažovaných umelkyniach

Srdečne pozývame na ďalšiu diskusiu z cyklu: ARTTALK s Michaelou Kučovou a jej hostkou Zuzanou Janečkovou o angažovaných umelkyniach. Diskusia sa opäť uskutoční v DOT.contemporary v Jurkovičovej teplárni, ale aj na našom facebookovom a instagramovom účte.
—————–
Čo môže zmeniť umenie? Ako sa umelkyne vyjadrovali k témam, ktoré sa ich dotýkajú, a aký odkaz pre nás ich diela predstavujú? Séria podujatí v koncepcii Michaely Kučovej sa zameria na konkrétne momenty, v ktorých sa ženy-umelkyne mobilizovali, vyjadrovali a podieľali na spoločenských a politických zmenách. Svoj výber z angažovaných diel svetového umenia tentokrát predstaví Zuzana Janečková.
—————–
Zuzana Janečková (1979, Martin) vo svojej umeleckej a kurátorskej činnosti skúma hybridné umelecké tvary, novotvary, ekoaktivizmus, zberateľstvo, chôdzu, pomenovávanie umeleckých diel a anonymné tendencie v autorstve, o čom napísala Slovník anonymity. Je absolventka magisterského štúdia na FHV UMB v Banskej Bystrici, VŠVU v Bratislave a doktorandského štúdia Fakulty výtvarných umení VUT v Brne. Od roku 2012 do 2021 pracovala ako kurátorka v Galerii TIC, paralelne učila na Strednej škole umenia a dizajnu v Brne – odbor Nové médiá a od roku 2012 pôsobí v redakčnej rade slovenskej verzie internetového časopisu Artalk.cz, príležitostne píše pre Artalk, Art and Antique, Fotograf a Flash art. Je členka kurátorsko umeleckého zoskupenia Café Utopia, ktoré realizovalo v roku 2019 medzinárodnú prehliadku súčasného umenia vo verejnom priestore BRNO ART OPEN 2019 a členkou otužileckého klubu Turčianske nanuky. V roku 2019 bola na rezidencii na Mustarinde vo Fínsku, čo ju podnietilo aj k tomu, že sa presťahovala na Liptov, kde aktuálne pracuje v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa ako projektová manažérka a kurátorka a spravuje nové kultúrno rezidenčné centrum Dom Jana Hálu vo Važci.
—————–
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.