Eva Činčalová / Hidden Identity

Srdečne pozývame na otvorenie výstavy: Eva Činčalová – Hidden Identity / Skrytá identita v stredu 6. októbra o 18:00 hod. v Jurkovičovej teplárni
———
Eva Činčalová – Hidden Identity / Skrytá identita
kurátorka výstavy: Janka Babušiaková
vernisáž: 6. 10. 2021
trvanie výstavy: 7. 10. – 17. 10. 2021
*Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
———
Podujatia a galéria funguje v režime OTP.
———
Tvorba Evy Činčalovej ponúka nový pohľad na tradičné žánre maliarstva ako je portrét, zátišie či krajinomaľba. Prepája ich s dnes azda najrozšírenejšou skúsenosťou s technickým obrazovým záznamom.
Na výstave Skrytá identita predstavuje sériu malieb a kresieb, ktorá okrem týchto aspektov otvára „večnú“ tému krásy a ženského (seba)vnímania cez domáce skrášľovacie procedúry a mediálne vzory atraktivity. Zasahujú nás možno o to silnejšie, o koľko nám digitálne zrkadlá nastavujú odraz nášho výzoru. Podkladmi pre jej diela sa stali selfie rozličných žien v kozmetických maskách a žien, ktoré zakrývaním tváre naznačujú, že sú mimo svojej komfortnej zóny, čo sa vzhľadu týka: „nefoť ma, necítim sa na to!“
Obe polohy sú akýmsi vypadnutím z role, dočasným nedostatkom úpravy do podoby v ktorej sa sama sebe páčim. Dôležitá preto bola práve poloha autoportrétnej fotografie, v ktorej ženy prebrali kontrolu nad vlastným obrazom aj v tejto pre ne možno nelichotivej situácii. Napriek tomu, že im samotná maska dodáva skôr komický vzhľad, sa často podvedome štylizujú do naučených póz.
Fotografické vzory svojou kompozíciou ostávajú v autorkinej tvorbe priznané. Podobne v maľbe narába s ich vizuálnymi kvalitami, typickými pre rýchlo a masívne vznikajúce technické obrazy. Prevedenie „nízkych“ predlôh honosnejšie vnímanými technikami kresby a olejomaľby upriamuje pozornosť na zdanlivo banálne, ale spoločnosť plošne zasahujúce témy.
– Jana Babušiaková: kurátorka výstavy