Events

Noci nespia / Whithe / Oľga Paštéková: – live act – 9.5.2017

Oľga Paštéková: Noci nespia
POP-UP výstava
– výstava prezentuje práce z autorkinho rezidenčného pobytu v Berlíne (august 2016)
9.5.2017 (utorok)
20.00 – 22.00
-výstavu otvorí: Miroslava Urbanová
-počas večera vystúpi hudobný hosť Whithe, ktorý nám zahrá špeciálny *Live act*
https://soundcloud.com/whithe-sam
“Témou mojich obrazov sú variácie na vnútorný pocit indivídua v odľudštenom prostredí mesta. Som v podstate figurálna maliarka. Vždy sú to nejaké bytosti, stvorenia, zvieratá alebo ich tiene. Viac-menej konkrétne, niekedy iba tušené. Svet fantómov a mýtov je skutočnejší ako skutočnosť. Špeciálne vnímam tie tvory, čo tu žijú s nami, počúvam ich hlasy, najmä v noci. Fascinuje ma mestská architektúra. V niektorej chvíli, uprostred nočného sídliska, zrazu nastane okamih ticha – akoby všetko zomrelo. Je to metafyzický pocit.
Počas pop-up výstavy, som pripravila špeciálnu svetelnú inštaláciu – vznikli tak „svietiace obrazy“. V dynamických kompozíciách sa zvieratá aj ich duchovia stretávajú so symbolmi „ľudského poriadku“. Divák sa v nich dostáva do nočného, mystického sveta…”
Oľga Paštéková (1984) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, študovala i na Akademie der bildenden Künste vo Viedni. Jej diela boli odprezentované na množstve výstav nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Rakúsku, či v Londýne. Oľga sa hľadala v rôznych odvetviach umenia cez grafiku, video či inštaláciu. Jej “bytostným médiom” sa však napokon stala maľba. V jej tvorbe dominujú tmavé farby a atmosféra noci. Inšpiráciu nachádza vo svete takých zvierat ako sú vlky, medvede a havrany. Vytvára si osobitú mytológiu, pracuje so symbolmi života, smrti, transformácie…
Debutovala v roku 2006 cyklom „Nočný chodec“ a s úspechom sa stretla aj jej zatiaľ posledná samostatná výstava “…vzala košík a vybrala sa do lesa…”.
…………………………………………………………………
Whithe
patrí k novej vlne vzrušujúcich mladých hudobníkov zo Slovenska. Má talent, drive a venuje sa tvorbe future garage s prvkami ambientu, ktorá si žiada prirovnanie k Burial. Výborné predpoklady nielen pre Red Bull bass music kemp, ktorého sa nedávno zúčastnil. Whithe je momentálne jedno z najzaujímavejších mien na domácej scéne. Treba vidieť live!