Events

Nowhere to Hide

V DOT. Contemporary Art Gallery sme si pre Vás v spolupráci s KineDok pripravili večerné premietania. Je pre Vás pripravených 15 dokumentárnych filmov Východnej a Strednej Európy.

Ako prvý z nich si v priestoroch našej galérie pozrieme film nórskej produkcie, od režiséra Zaradasht Ahmed.

Film Niet sa kam skryť sleduje ošetrovateľa Noriho Sharifa počas 5 rokov dramatických zmien, čo umožňuje jedinečný prístup do jednej z najnebezpečnejších a najneprístupnejších častí sveta – trojuholníka smrti v strednom Iraku. Film mapuje príbehy tých, čo prežili a ich nádej na lepšiu budúcnosť, potom ako sa americké a koaličné vojská stiahnu z Iraku v roku 2011, pričom konflikty pokračujú s irackými vojskami a ľudia utekajú v sprievode väčšiny nemocničného personálu. Nori je jeden z mála, ktorý zostáva. Keď ISIS zaútočí na Jalawl v roku 2014 a obsadí mesto, musí aj on okamžite so svojou rodinou utekať a v tom momente otáča kameru na seba.

is an immersive and uncompromising first-hand reflection of the resilience and fortitude of a male nurse working and raising his children in Jalawla, Iraq, an increasingly dangerous and inaccessible part of the world. After US troops left Iraq in 2011, director Zaradasht Ahmed gave Nori Sharif a camera and taught him how to use it, asking him to capture the reality of life in his community and the hospital where he worked. Over the next few years Sharif filmed his patients, but the population—including most of the hospital staff—flees when the Iraqi army pulls out in 2013. Sharif is one of the few who remain. When the Islamic State advances on Jalawla in 2014 and finally takes over the city, Sharif continues to film. However, he now faces a vital decision: stay and dedicate himself to treating those he vowed to help, or leave and protect his family—in the process becoming one of thousands of internally displaced people in Iraq.

“It’s difficult to diagnose this war. It’s an undiagnosed war. You only see the symptoms—the killing, displacements, blood baths. But you don’t understand the disease.”
—Nori Sharif, film subject, Nowhere to Hide

Vstupné 3 eura

https://kinedok.net/sk/films/detail/7
https://youtu.be/RMqM113is-4