Events

suvenir contemporary art and craft / Inšpirujme sa témou Spiš!

 

Prezentácia spoplatnená nie je.
Vstupenku na dielničku si môžete zakúpiť v linku nižšie
https://tootoot.fm/sk/events/61657ad69aa4fd0990e2cb13

Tentokrát vám v rámci cyklu suvenir pre DOT. Gallery, pod autorským vedením sochárky Niny A. Šoškovej predstavíme podujatie suvenir inšpirované Spišom, ktoré bolo organizované v spolupráci s Galériou umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi na východe Slovenska.
Prezentácia suvenir pre DOT. Gallery má za cieľ predstavovať verejnosti umelecké suveníry inšpirované Slovenskom, ktoré navrhli lokálni umelci a dizajnéri. Oslovení umelci pri ich tvorbe vychádzajú vždy z regionálnych špecifík, ľudových tradícií a zbierok slovenských galérií.
V rámci prezentácie vám budú predstavené umelecké návrhy suvenírov, inšpirované regiónom Spiš. Osobne prídu k téme porozprávať a pozvanie prijali výtvarníci a manželia, grafička Eva Čarnoká a grafický dizajnér a typograf, Samuel Čarnoký.
Eva Čarnoká je absolventka ateliéru Vojtecha Kolenčíka na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jej tvorba siaha od grafického experimentu k junk-artu a svetelným inštaláciám. Zúčastnila sa rôznych umeleckých projektov, samostatných a kolektívnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Okrem voľnej výtvarnej tvorby sa venuje artefiletike a galerijnej pedagogike v spolupráci s kultúrnymi inštitúciami (VUNU Gallery Košice, Galéria umelcov Spiša, a iné). V duchu vízie Jeana Dubuffeta sa aktívne zaoberá prácou s publikom a neškolenou výtvarnou tvorbou detí, mládeže, dospelých a seniorov. Od roku 2000 pôsobí v oblasti výtvarnej pedagogiky, momentálne vyučuje na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach. Tvorí v ateliéri na Strojárenskej ulici v Košiciach a je členkou o. z. Stroj. evacarnoka.com
Samuel Čarnoký je absolventom ateliéru Vizuálna komunikácia na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde pokračoval v doktorandskom štúdiu, počas ktorého absolvoval stáž v Ateliéri tvorby písma a typografie na Umprum v Prahe. Momentálne na Fakulte umení pedagogicky pôsobí ako odborný asistent. Pod značkou CarnokyType od roku 2010 tvorí a publikuje digitálne fonty. Svoju tvorbu prezentuje na výstavách doma aj v zahraničí (napr. Medzinárodné bienále grafického dizajnu Brno), ako aj v rámci cyklu prezentácií (Pecha Kucha Night, Eastern dizajn confernce, TEDx, LiKe festival, BRAK a iné). Bol ocenený v Národnej cene za komunikačný dizajn v roku 2016 a hlavnou cenou v roku 2018. Je autorom publikácií o písme na Slovensku – Fonts SK; NEONa (spoluautor Radoslav Sinčák).
Spolu s manželkou Evou Čarnokou spolupracuje na výtvarných projektoch, príkladom čoho je aj spoločná realizácia pre “suvenir rdition Spiš”. Vo voľnom čase sa aktívne zaujíma o písmo a reklamu vo verejnom priestore predovšetkým z doby normalizácie. Sedavú prácu strieda s pohybom – je aktívnym bežcom na kratšie trate. Žije a pôsobí v Košiciach.
carnokytype.com
——–
DIELŇA:
Poďte si s nami vytvoriť originálny suvenír z edície Čičmany. Táto hravá dielňa bola vytvorená v rámci suvenir 2015 v Čičmanoch a pre jej obľubu má úspech do dnes!
Vytvorte si s nami hravú „kľúčenku“ alebo „brošňu“ z edície Čičmany.
Dielňa sa skladá z viacero rovín. Predstavíme si dedinku Čičmany a jej charakteristické, ľudové vzory. Naučíme sa ich rozpoznávať aj podľa ich tradičného názvoslovia. Podľa chuti si vyskladáme mozaiku ľudových motívov. Následne ich budeme spolu ručne vystrihovať, skladať, spájať, lepiť.
Výsledkom bude originálny suvenír v podobe „kľúčenky“ ktorú si môžete zavesiť ako dekoráciu na vašu kabelku, alebo použiť ako prívesok na vaše kľúče. Ten, kto si bude vytvárať „na kohútô“ si vytvorí originálnu brošňu, ktorú si môže pripnúť ako dekoráciu na kabát, či riflovú bundu!
Ak máte cit pre umenie, chcete sa aj niečo dozvedieť, priučiť, dať zmysel kreatívnej práci a podporiť tvorbu v regiónoch Slovenska, poďte s nami na to!
– cena dielne za osobu je 15eur.
– minimálny počet nahlásených osôb pre – spustenie dielne je 4 osoby.
– čas trvania dielne je 60min.
– kapacita na dieľnu je 15 ľudí / 1 lektor
– Dielňa je určená pre všetky vekové kategórie, najmenší ocenia pomoc rodičov.