Events

V obraze / Július Barczi: Umelecké zbierky dávno a dnes na Slovensku

Prečo na Slovensku nemáme Kunsthistorisches Museum? Kde sa podeli diela nizozemských majstrov a francúzskych impresionistov z palácov na Slovensku a kam sa podeli zbierky významných martinských a prešporských rodín z prvej republiky…?
Srdečne pozývame na prednášku z cyklu „V obraze”, ktorý Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia. Historik a teoretik umenia Július Barczi bude prednášať na tému: Umelecké zbierky dávno a dnes na Slovensku. Spoločne sa budeme rozprávať o tom, ako sa transformovalo zberateľstvo na Slovensku od 19. storočia až po dnešok.
Prednáška sa uskutoční v stredu 27.10. o 18:00 v Jurkovičovej teplárni, nových priestoroch DOT. Contemporary.
Vstup voľný.
Nie je potrebná rezervácia.
Podujatie v režime OTP.
*Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Július Barczi (1985)
Pochádza z Rožňavy, je historikom, teoretikom umenia a súdnym znalcom v odbore umelecké diela. Študoval na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Profesionálne sa venuje umeniu záveru 19. a 20. storočia storočia, otázke modernity v strednej Európe, dejinám zberateľstva a zberateľským aktivitám uhorskej šľachty. Venuje sa zbierkam a sídlam rodu Andrássyovcov, životu a dielu Alžbety Güntherovej Mayerovej. Je autorom úspešných výstavných titulov Posledný klasik Ernest Zmeták, umelec a zberateľ (2010, SNG), Mednyánszky zo zbierky Dr. Lea Ringwalda (2012, SOGA) či Impresionizmus SK (2014, SNG). V rokoch 2014 – 2018 bol riaditeľom SNM – Múzeum Betliar a autorom výstav: Jej veličenstvo kráľovná Kráľovná Alžbeta v našich dejinách a predstavách (2015), Mária Terézia Kráľovná a jej doba v zbierkach Andrássyovcov (2017), Sudán 1911 – Andrássyovci vo svete, svet v betliarskom kaštieli (2018). Momentálne s múzeom spolupracuje na príprave nových expozícií pre hrad Krásna Hôrka. Od roku 2018 je riaditeľom aukčnej spoločnosti SOGA.