Events

V OBRAZE / Kateřina Šedá

Srdečne pozývame na ďalšiu prednášku z cyklu „V OBRAZE”, ktorý Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia. Podujatie sa uskutoční naživo v priestoroch galérie a zároveň aj z pohodlia Vášho domova prostredníctvom live streamu cez náš facebookový účet a instagramový účet.

Vstup voľný

13. 9. 2022 o 18:00 – Kateřina Šedá

Moderuje: Jana Babušiaková

Kateřina Šedá sa vo svojej tvorbe zameriava na veľkoformátové projekty, do ktorých aktívne zapája širokú verejnosť. Pomocou jej vlastnej (vyprovokovanej) aktivity a vďaka novému využitiu všedných prostriedkov sa pokúša prebudiť trvalú zmenu v jej správaní. Prednáška v galérii DOT predstaví nielen staršie projekty, ktoré vzbudili nadšenie aj zlosť, ale aj úplne nové, ktoré aktuálne prebiehajú.
Kateřina Šedá (1977) je česká umelkyňa, ktorej práca má blízko k sociálnej architektúre. V rokoch 1999–2005 absolvovala Akadémiu výtvarných umení v Prahe u profesora Vladimíra Kokoliu.
Vo svojej práci zameriava na sociálne koncipované akcie, pri ktorých často zamestnáva desiatky či stovky osôb, ktoré nemajú s umením nič spoločné. Väčšinou sa odohrávajú priamo na dedinách alebo v uliciach miest. Experimenty s medziľudskými vzťahmi majú za cieľ vyviesť zúčastnené zo zažitých stereotypov alebo sociálnej izolácie. Pomocou ich vlastnej (vyprovokovanej) aktivity a vďaka novému využitiu všedných prostriedkov sa pokúša prebudiť trvalú zmenu v ich správaní.
Je autorkou mnohých sociálne koncipovaných projektov, ktoré realizovala v Českej republike aj v zahraničí. Na vytvorenie samostatného projektu ju pozvali nielen významné umelecké inštitúcie ako napr. Artpark Buffalo Niagara v USA (2022–2024), Milton Keynes Art Centrum vo Veľkej Británii (2022–2023), Mestská galéria v Sofii v Bulharsku (2020–2021), LIAF v Nórsku (2019), IHME v Helsinkách vo Fínsku (2016), SF Moma v San Franciscu (2013–2014), Tate Modern v Londýne (2011), ale aj vedenie miest, dedín, domovov seniorov a mnoho ďalších organizácií. Vystavovala napríklad na 16. medzinárodných bienále architektúry v Benátkach (2018), v MMOMA v Moskve (2016), na Echigo-Tsumari Art Triennale 2015 v Japonsku, na Benátskom Bienále (2013), v Kunstmuseum Luzern (2012), Mori (2010), New Museum v New Yorku (2009), na Manifesta 7 v Bolzane (2008), na 5. berlínskom bienále (2008), v Renaissance Society v Chicagu (2008) alebo na Documenta 12 v Kasseli (2007).
Jej práca dostala rad ocenení: Architekt roku 2017 (Česká republika), Magnesia Litera za publicistiku (Česká republika), TAKU Production Prize (Fínsko), Najkrajšie české knihy (Česká republika), Contemporary Art Society Award (Veľká Británia), Cena Jindřicha (Česká republika), Fluxus Award (Nemecko), Essl Award (Rakúsko) a ďalšie. Vydala cez tridsať kníh a publikácií, v ktorých detailne mapuje jednotlivé projekty. O svojej práci prednáša nielen na školách, v kultúrnych domoch av galériách, ale aj na dedinách av menších mestách, kde sa snaží svoju činnosť priblížiť čo najširšiemu publiku.
—————–
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.