Events

VEČER S UMENÍM / Ľubomíra Chylová Sekerášová + hudobný hosť Milo Suchomel

VEČER S UMENÍM / Ľubomíra Chylová Sekerášová + hudobný hosť Milo Suchomel
Srdečne Vás pozývame na večerné posedenie s umelkyňou Ľubomírou Chylovou Sekerášovou
2. 7. 2022 o 18:00 hod.
Moderovaná diskusia, bude doplnená o koncert jedného z najlepších jazzových saxofonistov na Slovensku Milom Suchomelom.
Vstup 7 eur (súčasťou welcome drink + malé občerstvenie), začiatok koncertu 19:00.
Večer s umením je náhradou brunchu s umelcom, ktorý v letných mesiacoch presúvame do podvečerných hodín. Môžete očakávať rozhovory nielen o umení. Večerom bude sprevádzať moderátorka Becca. Neformálnou prezentáciou spojenou s diskusiou prinášame všetko čo o súčasnom umení potrebujete vedieť. Súčasťou prezentácie bude aj výstava najnovších diel.
Ľubomíra Sekerášová (*1994, Orava)
pôsobila v Ateliéri +-XXI, najprv u Daniela Fischera, a neskôr pod akademickým vedením dvojice pedagógov Rastislav Podhorský a Martin Špirec na VŠVU v Bratislave.
Autorka výrazne vynikala už počas štúdia a rýchlo sa zaradila medzi nastupujúcu silnú maliarsku generáciu. Koherentnosť jej tvorby naznačuje systematickú cieľavedomosť pozorovania objektov záujmu/výskumu jej doterajšej umeleckej produkcie a je zárukou ďalšieho kvalitného výtvarného rozvoja. Vo svojej tvorbe skúma skutočnosti tradované jej predkami a ešte žijúcou rodinou. Výtvarným jazykom prerozpráva situácie, ktoré žijú s autorkou celý život, obrazy plné temnoty, tvrdosti, ale aj poetického ticha a krásy rodného domova. Vyvstáva osobná mytológia inšpirovaná spiritualitou, nadprirodzenými výjavmi, sci-fi, bosoráctvom a starým pohanstvom. Tieto zvláštne javy sa premiešavajú so spolu súvisiacimi metafyzickými stavmi paranoje, preludmi a desivými úkazmi. Neistota vyvstávajúca z nadprirodzených javov je transformovaná do tajomných scén plných otáznikov, premien a bázne, ktoré sa po vizuálnej stránke bránia klišé.
Prelínanie expresívnych maliarskych a kresebných prístupov v neónových žiarivých farbách a čiernobieleho monochrómu s dôrazom na svetelnú dramatickosť vytvára romantické tajomné príbehy, ktorých obsah zámerne vyvstáva a zaniká na nemožnosti uchopenia situácie divákom a strácaní sa v očných klamoch. 
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia