Michal Černušák / LAND OF FATHERS

Bratislavská galéria DOT prezentuje individuálnu výstavu Michala Černušáka (*1982), ktorý je považovaný za výraznú postavu súčasnej slovenskej scény. Autor dlhodobo rozvíja líniu veľkoformátovej figurálnej maľby v kombinácii akrylu a airbrushu s kritickou reflexiou dneška a poetikou mediálneho záznamu doby. Na svoje plátna premieta globálny svet konzumu, korporácií a ich manipulácií, nemoci mocných a masmediálnych dát. V komplexných scénach rozmerných plátien sa objavujú vznášajúce sa architektúry, politici, kozmonauti aj developeri (Corporatio; Federal Bank; Eastern Developer). Nasledujú nespútané plážové party a lyžovačky zbohatlíkov (Make My Summer; Russian Skiing), ktoré striedajú potemnelé imaginárne nočné veľkomestá s reklamami, davmi ľudí s reflektorovými „vypálenými“ očami ( We Saw You; Yes We Could; Leaders).
V aktuálnej sérií Michal Černušák prináša znepokojivé scény manipulovania s prírodou a ľuďmi, obrazy katastrof, kolízií a možného kolapsu tejto civilizácie v jednom whirpoolovom chaose (Get On Top; We Are Not Your Toys). Kľúčovým dielom výstavy je vyskladaný obraz Land of Fathers (podľa neho aj názov výstavy).Ide o charakteristický apel na deštruktívne pôsobenie bioplynových staníc a ich rozvodov v krajine. V strede je veľkorysý obraz tatranskej krajiny, okolo ktorej krúži zlovestná „pipe“ civilizácia mesta. Plátno bol premiérovo prezentované na veľtrhu Volta Basel 2021 v švajčiarskom Bazileji.
Mgr. art. Michal ČERNUŠÁK, ArtD, narodený 1982 vo Zvolene; Štúdium: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave (2000-2006), 4. ateliér prof. Ivana Csudaia; Ceny: 2007 – Special prize Essl Award; 2006 – finalista VUB maľba roka; Z aktuálnych samostatných výstav: 2021 – Corpo-ratio, Danubiana Bratislava; Modrá lampa (spolu s I. Csudaiom), MVL Košice; 2020 – Čierny kvet, GJK Trnava a 2017- Schemnitz Gallery Banská Štiavnica (obe spolu s M. Kvetanom); 2016 – Colour stream, Zsolnay Kulturális Negyed Pécs; 2014 – We will solve your problems, Kasárne Kulturpark, Košice. Žije a tvorí v Bratislave, kde aj pedagogicky pôsobí na VŠVU;